Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Blog
07.03.2021
Kreslenie nie je len pre deti
Kreslenie a maľovanie je pre deti dôležitou súčasťou ich vývoja – to je všeobecne známy fakt. Deti nepotrebujú slová, aby vyjadrili čo cítia a ako v... čítať celé
10.02.2021
NEBOJME SA PAPIERA
Možno ste počuli, že používaním papiera škodíme životnému prostrediu, že vysádzané lesy sú zlé, že je lepšie presunúť všetko do digitálnej formy, že ... čítať celé
03.02.2021
Menej starostí nielen pre rodičov - ekologické samočistiace povrchy
To že deti všetko chytajú, dávajú si ruky do úst či k tvári je pre ne celkom prirodzené, skúmajú tak svet okolo seba, náročnejšie je potom pre nás rod... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Články
  3. Čo môžem urobiť pre životné prostredie?
14.01.2021

Čo môžem urobiť pre životné prostredie?

Klimatická zmena ako následok ľudskej činnosti

Medzi hlavné dôvody klimatickej zmeny patrí bezpochyby činnosť človeka. Už počas industrializácie začali ľudia zasahovať do prirodzených procesov v prírode. Neskôr sa človek stal absolútne závislým na fosílnych palivách, akými je ropa, uhlie či zemný plyn. O následkoch ich spaľovania a uvoľňovania skleníkových plynov, narúšajúcich ozónovú vrstvu, dnes už vedia aj malé deti.

Vedeli ste, že...

...od roku 1881 sa na Slovensku zvýšila priemerná ročná teplota vzduchu o 1,6°C?

Okrem toho neustále dochádza k masívnemu odlesňovaniu. Výsledkom je globálne otepľovanie, zvyšovanie hladín oceánov a strata biodiverzity. Príroda sa vždy vedela adaptovať, dávno predtým, než sa objavil na planéte prvý človek, a vie sa adaptovať aj teraz, ale nie takou rýchlosťou a smerom, aký potrebuje ľudstvo na prežitie aj ďalších generácií. O kríze hovoríme najmä preto, že podmienky  pre život jediného recentného druhu homo - homo sapiens sapiens - sa žalostne zhoršujú práve vplyvom jeho vlastnej činnosti.

Čo môžeme robiť, aby sme pomohli planéte sami sebe?

Hoci sa niektorým následkom klimatickej zmeny už nevyhneme, stále máme šancu zmeniť naše zvyky  a pomôcť prírode a tým pádom aj sebe. Najskôr si treba priznať a uvedomiť si, že hoci sa zmena nedá zastaviť, je možné ju aspoň spomaliť. Každý z nás môže prispieť k záchrane podmienok pre život človeka na tejto planéte:

·      znížením uhlíkovej stopy

Skúsme zmeniť svoje stravovanie – obmedzme príjem mäsa. Ak denne jazdíme autom, vymeňme ho za bicykel, kolobežku autobus či vlak.

·      obmedzením používania plastov

Jednorazové plasty sú strašiakom pre životné prostredie. Ak vymeníme plasty za recyklovateľný materiál, urobíme obrovskú zmenu.

·      recykláciou

Vďaka recyklácii sa znižuje množstvo odpadu a redukuje spotreba energie, čím dochádza k redukcii emisií skleníkových plynov.

Každá malá zmena sa počíta. Najmä, ak ju urobí každý jeden z nás.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
© 2021 Remiton, s.r.o. Všetky práva vyhradené.