Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Blog
07.03.2021
Kreslenie nie je len pre deti
Kreslenie a maľovanie je pre deti dôležitou súčasťou ich vývoja – to je všeobecne známy fakt. Deti nepotrebujú slová, aby vyjadrili čo cítia a ako v... čítať celé
10.02.2021
NEBOJME SA PAPIERA
Možno ste počuli, že používaním papiera škodíme životnému prostrediu, že vysádzané lesy sú zlé, že je lepšie presunúť všetko do digitálnej formy, že ... čítať celé
03.02.2021
Menej starostí nielen pre rodičov - ekologické samočistiace povrchy
To že deti všetko chytajú, dávajú si ruky do úst či k tvári je pre ne celkom prirodzené, skúmajú tak svet okolo seba, náročnejšie je potom pre nás rod... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Články
  3. Viete aké čistiace prostriedky používate?
14.01.2021

Viete aké čistiace prostriedky používate?

Niekto viac, niekto (zatiaľ) menej. Ak chceme pomôcť našej planéte, nám samým, našim deťom, vnúčatám a ďalším generáciám, musíme zásadne zmeniť náš životný štýl. Inak ľudská rasa neprežije náš nezdravý životný štýl.

Hoci mnoho z nás tvrdí, že sa zaujíma o šetrnejší životný štýl a dbá o životné prostredie, máme stále veľké rezervy. Je skvelé, že sa stále viac ľudí začína o ekológiu či zero-waste životný štýl zaujímať, no nestačí to. Vedeli ste napríklad, že aj taký saponát v kuchyni zaťažuje nie len našu planétu, ale môže ohroziť aj zdravie vás a vašej rodiny? Ak sa snažíte žiť zdravo, mali by ste rýchlo vymeniť komerčné čistiace prostriedky za tie ekologické.

Sú bežné čistiace prostriedky zlé? 

Bežné čistiace prostriedky sú totiž plné chemikálií, ktoré výrazne škodia prírode aj vášmu zdraviu. Používanie týchto chemických čistiacich prostriedkov výrazne prispieva k znečisteniu ovzdušia v interiéri, kde je ovzdušie v porovnaní s exteriérom niekoľkonásobne znečistenejšie. 

Vplyv týchto látok na naše zdravie je závislý na ich koncentrácii a zahŕňa bolesť hlavy, podráždenie nosa, očí, hrdla, stratu koordinácie, nevoľnosť a v ťažších prípadoch hrozí aj otrava.

Väčšina chemických čistiacich prostriedkov obsahuje tzv. VOC (angl. volatile organic compounds), čo sú prchavé látky, rýchlo sa uvoľňujúce do ovzdušia. Vďaka tomu, že sa tieto škodlivé látky uvoľňujú do interiéru, ovzdušie v ňom je podobné tomu vonku, ktoré je znečistené napríklad emisiami. 

Vplyv týchto látok na naše zdravie je závislý na ich koncentrácii a zahŕňa bolesť hlavy, podráždenie nosa, očí, hrdla, stratu koordinácie, nevoľnosť a v ťažších prípadoch hrozí aj otrava. Prchavých organických látok je veľké množstvo, ale u väčšiny z nich nepoznáme ich účinok na ľudské zdravie, najmä pri dlhodobom kontakte s týmito látkami. 

 

Skutočne čistá domácnosť

Ak ste fanúšikom absolútnej čistoty, potom sa musíte zbaviť predovšetkým chemických čistiacich prostriedkov. Nebude to vôbec ťažké – ekologických čistiacich prostriedkov už na trhu nájdete pomerne dosť. Nemusíte sa báť, že by boli menej účinné než tie chemické. Ekologické čistiace prostriedky sú rovnako účinné.  

Zvyšky umývacieho prostriedku na riad často končia v našich ústach spolu s jedlom. Väčšina saponátov obsahuje látky ako dietanolamín, čo je nepriateľ pečene.

Vyhoďte chemické prostriedky hneď teraz! Mnohé z týchto prostriedkov obsahujú chemikálie, ktoré zaťažujú ovzdušie a môžu byť škodlivé pri priamom vdýchnutí či pôsobení na kožu. Typickým príkladom potenciálne problematických látok sú pridávané vonné či antibakteriálne zložky

Určite ste sa už stretli s varovaním, že saponát je po požití škodlivý a nesmie sa dostať do tráviaceho traktu.

 Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že pri umývaní riadu v rukách aj v umývačke môže na riade zostať zvyšok čistiaceho prostriedku? Tento chemický saponát je však zdraviu škodlivý a nemá čo robiť vo vašej kuchyni.  

Čo teda robiť?

V prvom rade by ste mali skontrolovať vašu kúpeľňu a kuchyňu. Hneď po otvorení skrinky s čistiacimi prostriedkami zistíte, koľko chemikálií sa vo vašej domácnosti ukrýva.

Pokúste sa nahradiť tieto chemikálie ekologickými čistiacimi prostriedkami. Na trhu nájdete veľké množstvo skvelých prípravkov na umývanie, dezinfekciu alebo osobnú hygienu. Nepotrebujete vašu domácnosť zbytočne vystavovať nebezpečnému riziku. Vytvorte si aspoň z domácnosti miesto, kde budete dýchať skutočne čistý vzduch!

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
© 2021 Remiton, s.r.o. Všetky práva vyhradené.